משרד חקירות
 
 

סוגי מעקבים

 
 

 

מעקבים הם כלי מרכזי בעבודתו של החוקר הפרטי והם משמשים בראש ובראשונה לצורך איסוף ראיות במשרד חקירות. מעקבים מיושמים בצורה נרחבת במקרים של חקירות אישות, חקירות של תיקי הונאה ואיסוף מידע עסקי. מעקבים נתפסים אצלנו כהמתנה של שעות רבות בתוך רכב, כאשר בפועל קיימים סוגים שונים של מעקבים, וחלקם עתירי טכנולוגיה.

 

מעקב פיזי

סדרות הבלשים לימדו אותנו שמעקב זה כששני חוקרים יושבים במשך שעות ארוכות וצופים על בית בציפייה שיקרה משהו. בפועל המצב במשרדי חקירות פרטיות שונה מזה. הצעד הראשון הוא חקירה ואיסוף מידע ורק אחר כך מעקב לצורך הוכחת אשמתו או חפותו של אובייקט החקירה. אחרי שהחוקר ממפה את שיגרת יומו של אובייקט החקירה, הוא מחליט על שעות מעקב שיתאימו על מנת לתפוס את האדם בשעת מעשה כמה שיותר מהר. יש לזכור שכל שעת מעקב עולה כסף ללקוח, ולכן מיותר לשבת מתחת לשערי משרדו של האיש כשהחוקר יודע שעל פי רוב האיש לא נעדר ממקום עבודתו באמצע היום.

אחרי שהוחלט על לוח הזמנים של המעקב, חשוב לבצע את המעקב הפיזי בעזרתם של כמה וכמה חוקרים מקצועיים. אם המעקב מבוצע על ידי חוקר אחד בלבד, הוא עלול להיחשף, והתוצאות של חשיפת מעקב פיזי לפני בירור כל פרטי החקירה עלולות להיות קשות ביותר.

הצורך בצוות עוקבים מתחדד כשמדובר על מעקב רגלי, שכן בצורה זו קל מאוד לזהות אדם שהולך לאותו כיוון ובצורה זו המעקב עלול להיחשף. מנהל חקירה מנוסה לעולם לא ישלח עוקב אחד למעקב רגלי.

 

מעקב טכני

חלק מהמעקבים מתנהלים מרחוק, על ידי התקנה של מצלמה נסתרת בבית, במשרד או בכל מקום אחר אליו מגיע אובייקט החקירה. לחילופין, ניתן לבצע גם חקירה באמצעות ציטוט לשיחות הטלפון של אובייקט החקירה. מעקב טכנולוגי מצריך מכשור ברמה גבוהה מאוד כמו גם יכולת טובה להחדיר את הציוד לכל מקום שצריך ולא פחות חשוב מכך, לוודא שהאיש שעוקבים אחריו לא ימצא את הציוד הזה. משימה זו אינה פשוטה והיא נתונה בידי המקצוענים.

קיימים גם אמצעים טכניים מפותחים ביותר לביצוע מעקבים אחרי רכב. אם החוקרים יודעים שאובייקט המעקב שלהם אינו מחליף רכבים ואינו נוסע בתחבורה ציבורית, שיטת מעקב זו יכולה להיות יעילה מאוד.

 

מעקב נייח

הכוונה היא למעקבים הנעשים סביב יעד אחד, כלומר דירה או משרד. כך למשל, אם חוקר פרטי מגיע למסקנה שלנחקר יש מאהבת המתגוררת בכתובת מסוימת, הוא יכול לבצע מעקב אחרי הכתובת הזו.

במרבית המקרים עדיף לבצע מעקב נייח באמצעות כמה עוקבים, זאת על מנת לא להעלות את החשדות של יעדי החקירה.

 

על מנת להבטיח מעקב מוצלח, יש לבצע אותו בצורה ייעודית ובעזרתם של עוקבים מנוסים ואחראיים היודעים את עבודתם. חשוב לא פחות לדאוג לציוד מעקב הכרחי המתאים לשימוש לילי כמו גם לשימוש יומי. מעקב מוצלח הוא המפתח לחקירה פורייה ומהירה. 

 
   

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר