משרד חקירות
 
 

פוליגרף

 
 
 

פוליגרף

 

בשנות ה- 20 של המאה הקודמת הומצא בארה"ב מכשיר שנועד לאבחן האם אדם הוא דובר אמת או שקר. מכשיר זה נקרא הפוליגרף, אשר זכה גם לכינוי "מכונת אמת". העיקרון שעליו התבסס הפוליגרף הוא שכאשר אנו משקרים, אנו חווים מתח והתרגשות, המתבטאים בשינויים פיזיולוגיים בגופנו, שאין לנו כל יכולת לשלוט עליהם. לפיכך, מעקב אחת אותם שינויים פיזיולוגים בזמן מענה לשאלות יכול להעיד האם אנו דוברי אמת או שקר. הנחת יסוד זו היא גם שהפכה את מכשיר הפוליגרף לכלי חקירה נפוץ בארץ ובעולם.

 

כיצד מתבצעת בדיקת פוליגרף?

בבדיקת פוליגרף בודקים האם נחקר דובר אמת או שקר באמצעות בחינת השינויים הפיזיולוגים המתרחשים ב- 4 פרמטרים בגופו: דופק, לחץ דם, הזעה ונשימה. הנחקר מחובר למכונת הפוליגרף באמצעות אינסטרומנטים הנכרכים סביב בית החזה ואצבעות כף היד שלו, הוא יושב מול קיר לבן ומתבקש לענות על שאלות כן / לא בלבד. מכשיר הפוליגרף עוקב אחר השינויים הפיזיולוגים המתרחשים בגופו של הנחקר בזמן תשובותיו ומסמן אותם כתנודות בגרף על גבי פלט נייר.

 

כדי לנטרל השפעות טבעיות של מתח והתרגשות מעצם מעמד הבדיקה, כל בדיקת פוליגרף מתחילה בשאלות ביקורת כלליות (כמו: "האם שמך הוא X?", "האם אתה גר ב- Y?"), שנועדו להרגיע את הנחקר ולכוון את רמת הבדיקה למצב הפיזיולוגי שבו נתון הנחקר.

 

יתרונות הפוליגרף על צורות חקירה אחרות

בדיקת פוליגרף נחשבת לאחד הכלים היחידים המאפשרים לאבחן האם אדם דובר אמת או שקר ברמה גבוהה של תקפות ומהימנות. גם החוקרים המנוסים והמיומנים ביותר, שחקרו אינספור נחקרים ומתגאים ביכולתם לקרוא את שפת גופו של הנחקר ולאבחן על פיה את מידת אמינותו, טועים לפעמים. קריאת שפת גוף היא לא יותר מאינטואיציה או ניחוש מושכל. לעומתה, מכשיר הפוליגרף הוא כלי המתבסס על מידע אובייקטיבי ואבסולוטי – דופק, לחץ דם, קצב נשימה וכמות הזעה.

 

פרט לפוליגרף אין כלים אובייקטיביים אחרים המאפשרים לאבחן את אמינותו של נחקר בנוגע לפרטים ספציפיים. לכן, בדיקת פוליגרף היא כלי חקירה נפוץ עבור חוקרים פרטיים, שוטרים, עורכי דין, פרקליטות המדינה ועוד.

 

בעיות אפשריות בבדיקת הפוליגרף

למרות מעלותיו הרבות, הפוליגרף טומן בחובו גם לא מעט בעיות. הפוליגרף אכן מודד משתנים אובייקטיבים וברי מדידה, אולם משתנים אלו הם תלויי פרשנות. יש בעייתיות גדולה בקביעה שאדם דובר שקר רק משום שיש לו בעיית הזעה. זאת ועוד, ניסיון העבר מלמד שלפעמים שתי בדיקות פוליגרף זהות, לאותו הנחקר ועם אותן שאלות, יצביעו על ממצאים הפוכים. גם עובדה זו מעידה שכל אחד יכול לפרש את תוצאות בדיקת הפוליגרף באופן שונה.

 

בעייתיות נוספת טמונה בעובדה שישנם אנשים שיודעים כיצד להתל במכשיר הפוליגרף. שקרנים פתולוגים שכבר אינם חווים מתח והתרגשות בזמן שהם משקרים, לא יזוהו כדוברי שקר בבדיקת פוליגרף. גם סוכני ביון עוברים אימונים מפרכים ולומדים כיצד להתל במכשיר הפוליגרף.

 

בעיות אלו הם שהפכו את תוצאות בדיקת הפוליגרף לראיות שאינן קבילות בבית משפט, ולכן גם לא ניתן לחייב אדם לעבור בדיקת פוליגרף. יחד עם זאת, חשוב לדעת שכאשר בדיקת פוליגרף נעשית בהסכמה, תוצאותיה קבילות לחלוטין.

 

משרד חקירות משה מורנו מעמיד לרשות לקוחותיו ניסיון עשיר ורב שנים בניהול חקירות ובביצוע בדיקות פוליגרף. עבור המשרד, בדיקת הפוליגרף היא כלי נוסף באמצעותו הוא מגיע לחקר האמת ולפתרונן של פרשיות וחקירות מורכבות.

 

 

 

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר