top of page
shutterstock_1477456025.jpg

חקירות/מעקבים

אנו מתמחים בכל סוגי החקירות והמעקבים, ואכן מגיעים אלינו כל העת מגוון רחב של תיקים, החל מחקירות אישות ועד לחקירות פליליות מורכבות ומסובכות ביותר.

חקירות אישות אולי מזוהות יותר מכל עם חוקר פרטי, בעיקר מהסיבה הפשוטה שאם חוקר פרטי לא ייקח את התיקים הללו על עצמו, לא תהיה להם כתובת אחרת, אולם אנו מתמחים גם בחקירות נזקי עובדים ומהימנות, חקירות כלכליות וחקירות בין-לאומיות.

חקירות אישות

כאמור, חקירות אישות מזוהות אולי יותר מכל עם חוקר פרטי. המשטרה, עליה מופעלים לרוב עומסים אדירים, לא עוקבת אחרי בני ובנות זוג לא נאמנים. מהסיבה הזו תיקים רבים מתיקיו של חוקר פרטי הם למעשה חקירות אישות.

יש לזכור שגם אם החוק אינו רואה עבירה בבגידה בין בני זוג, תופעות מהסוג הזה פוגעות מאוד בצד השני. בעל או אישה החושדים בבגידה של הצד השני צריכים לדעת את האמת, בין אם לצורך שלום בית ושקט נפשי (אם מתברר שאין בגידה), ובין אם לצורך הליך גירושין במידה ומחליטים להתגרש בעקבות הפרשה. שירותיו של חוקר פרטי בתחום זה חשובים והם בעלי משמעות משפטית גדולה.

חקירות אישות

חקירות נזקי עובדים ומהימנות

חברות גדולות המעסיקות עובדים רבים מצליחות להרוויח הרבה כסף ולזכות במוניטין מכובד ביותר בזכות העובדים החרוצים שלהם. יחד עם זאת, לצערנו הרב, הן גם חשופות למעילות מצד אותם עובדים. ישנם מצבים בהם עובדים ובעלי החברה מרגישים שמשהו לא תקין בתפקודו של אחד העובדים, אך הבעיה היא שכדי להאשים עובד צריך הוכחות חותכות לאשמתו.

 

האשמת עובד במעילה ללא הוכחה ראויה, עלולה לסבך את המעסיקים בתביעת דיבה.
הדרך הטובה ביותר לאמת או להפריך חשדות כנגד עובד היא פנייה לחוקר פרטי. החוקר יבצע בדיקה מעמיקה בתוך טווח זמנים מינימאלי ויספק למעסיק את המידע שהוא זקוק לו. בהתאם למידע הזה המעסיק יוכל לקבוע את המשך צעדיו. ממצאים של משרד חקירות טוב יעשו שירות חשוב לחברות הנמצאות במצבים מסוג זה.

חקירות נזקי עובדים ומהימנות

חקירות כלכליות

חקירות כלכליות בעלות חשיבות עליונה לכל ארגון כלכלי רציני. בשנת 2003 היינו עדים למשפטה של אתי אלון, שהצליחה לגנוב 250 מיליון שקלים מהבנק למסחר וגרמה לקריסתו של הבנק ולחורבן כלכלי של לקוחותיו. בפרשה זו לא מעט אצבעות מאשימות הופנו לאו דווקא אליה, אלא לבנק, שלא השכיל לתפוס את המעילה בזמן, שכן אם היו מבצעים חקירה כלכלית מסודרת באמצעותו של חוקר פרטי, האסון היה יכול להימנע. דוגמה קיצונית זו מדגישה עד כמה חשב לבצע חקירות כלכליות, ושהדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא על ידי פנייה למשרד חקירות.

חקירות כלכליות

חקירות בין-לאומיות

תחום החקירות הבין-לאומיות הולך ותופס חלק נרחב יותר, הן בכל משרד חקירות פרטי והן במנגנונים המדיניים. הסיבה לגידול היקפן של חקירות אלה היא תהליכי גלובליזציה מואצים, הגורמים לטשטוש הגבולות הלאומיים. יתרונו של חוקר פרטי על פני כל איש מקצוע אחר הוא שקל לו יותר לנוע ממקום למקום, והוא אינו כבול לנהלים ביורוקרטיים אלו או אחרים. מכל הסיבות הלל, תיקים המגיעים למשרד חקירות פרטי באים על סיומם המוצלח הרבה יותר מהר.

חקירות בין-לאומיות

מעקבים

מעקבים הם היסוד לכל תחום החקירות. מעקבים מהווים הרבה פעמים מרכיב מרכזי בהוכחת אשמה, והתחקות אחר סדר יום דרך מעקב היא המהות של חקירות אישות. אם אישה חושדת שלבעלה יש אישה אחרת, היא יכולה לפנות לחוקר פרטי, והחוקר יבצע מעקב כדי לבדוק את סדר יומו של הבעל. אם אכן יש אישה נוספת בחיים שלו, במוקדם או במאוחר הוא ייפגש איתה, וכך החוקר הפרטי יוכל להוכיח בגידה. במצב הפוך, שבו מתברר שהחשדות אינם מבוססים, החוקר צריך לדעת מתי להפסיק את המעקב ואיך להסביר את השינויים ההתנהגותיים שהחשידו את הבעל מלכתחילה.

מעקבים נועדו גם כדי להוכיח אשמה של חשוד בפשע. כך למשל, אם חברה חושדת באחד העובדים שלה, הדרך לאשש או להפריך את החשדות הללו היא דרך מעקב צמוד. מעקב אחר כל פעולותיו של האיש במהלך שעות העבודה ומחוץ לעבודה יחשפו במוקדם או במאוחר האם הוא אשם או לא. תוצאות המעקב יכולות לשמש כראייה בבית משפט שיתנהל נגד הנאשם בעתיד. מעקבים מתבצעים בדרך כלל מרכבים או ממקומות מסתור או אפילו על ידי ציתות לטלפונים. חשוב ביותר לבצע מעקבים בצורה נכונה, כיוון שמעקב שנחשף עלול לגרום לתקלות חמורות. ככלל, ביצוע פעולה זו פוגעת בזכותו של הנחקר לפרטיות, הפרת הזכות הזו מאפשרת לו לתבוע את החוקר ואת מזמין החקירה לדין. כך, במקום לפתור את הבעיה, חוקר לא מנוסה יכול לסבך את המצב עוד יותר. מסיבה זו חשוב מאוד לפנות לאיש מקצוע מנוסה שיודע איך לבצע מעקבים מבלי להתגלות על ידי יעד החקירה.

תחום החקירות הפרטיות נשלט בישראל על ידי יוצאי מערכת הביטחון. יש לזכור שהניסיון של חוקר פרטי שונה מאוד מניסיונו של חוקר בשירות המדינה. עובד מדינה הוסמך לבצע מעקבים, ויש לו תעודות המאשרות זאת. חוקר פרטי הוא למעשה איש מהשורה שאין לו שום אישור לבצע מעקב אחרי אף אחד. מסיבה זו, צורת ביצוע הפעולה הזו שונה כשפועלים מטעם ארגון כמו משטרה וכשפועלים מטעמו של איש פרטי, ומכאן שכשאתם מחפשים חוקר פרטי - זכרו כי למשרד חקירות משה מורנו יש את הניסיון הרלוונטי גם במגזר הפרטי.

 

מעקבים אינם מתבצעים רק בשכונה הקרובה או בעיר שכנה, הם יכולים להתבצע גם בחו"ל. יש לזכור שהחשיפה הגדולה של ישראל לתהליכי הגלובליזציה, גורמת לכך שיותר ויותר פשעים מקבלים כיום אופי בין-לאומי. אם החקירה שלכם מערבת או עלולה לערב גורמים בחו"ל, כדאי לפנות למומחה חקירות שביצע מעקבים גם מחוץ למדינה. לצערנו, לעתים קורים מצבים בהם בני זוג מתגרשים ואחד מהם חוטף את הילדים לחו"ל. ההורה השני עלול להיתקל במצב שבו יש צורך לאתר את הילדים בחו"ל, וכאן חוקר פרטי, המנוסה בחקירות מסוג זה, יכול להיות הפתרון הטוב ביותר לבעיה.

מעקבים
bottom of page